Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri sahiplerini buldu

symbicort inhaler coupon

symbicort generic equivalent website
Okur Kitaplığı

 

 

24.04.2011

 

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) 2010 "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri" sahiplerini buldu. Özel yayıncılık ödülü Okur Kitaplığı’na verildi.  Ödülü Okur Kitaplığı adına Okur Kitaplığı Genel Yayın koordinatörü Ünsal Ünlü aldı. Ödül töreninde Ünsal Ünlü “Kurumsal süreklilik önemlidir. Okur Kitaplığı henüz yeni bir yayınevi. Bu bakımdan arkadaşlarım ve yazarlarımız adına Türkiye Yazarlar Birliği’ne takdirleri ve destekleri için teşekkür ediyorum” diyerek bir teşekkür konuşması yaptı.

 

 

 

Açılış konuşmasını yapan TYB Başkanı Ulvi Yavuz birliğin 30 yıldır sürdürdüğü "yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını’’ seçme faaliyetini tamamladıklarını anlattı. Yavuz, birliğin bu yıl 33. kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlatarak, birliğin bu süre içerisindeki faaliyetleriyle diğer sivil toplum kuruluşlarına öncülük ettiğini kaydetti.

 

Mehmet Doğan

 

TYB Onur Başkanı Mehmet Doğan da yaptığı konuşmada 30 yıldır devam eden bu köklü geleneğin bazı kurumlar tarafından aynen kopya edildiğini sahtelerinin çıktığını ama aslın sahtenin yerini

TYB'nin İstanbul merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine birçok yazar ve şairin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula da katıldı. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, çok sayıda yazan insan olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Onur Bilge Kula

Kula, 'Her yazılı ürün ortaya çıktıktan sonra yaratıldığı kültürün ve dilin taşıyıcıdır' diyerek, bunun da bir milleti, tarihte kalıcı hale getiren önemli yollardan biri olduğunu kaydetti.

Türkiye'de edebi eser üretiminde memnun edici düzeye gelindiğini, geçen yıl 570 romanın yayımlandığını ifade eden Kula, bu romanların yazarlarının çoğunun genç olduğunu, bunun gelecekte daha fazla eserin ortaya çıkacağı anlamına geldiğini vurguladı.

Kula, Türkiye'de okuma kültürü haritasını çıkardıklarını dile getirerek, buna göre kişi başına düşen kitap okuma sayısının yılda 7.2 olduğunu aktardı. Bunun ileriye doğru gidildiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Kula, ancak diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yapılması gerekenlerin olduğunu söyledi.

Kula, Türk toplumunun ilk sırada edebiyat eserleri okuduğunu, bunu dini, tarihi ve eğitim kitaplarının izlediğini aktararak, en çok kitap okuyan iki ilin de Erzurum ve Erzincan olduğunu kaydetti.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesaj gönderdi. Konuşmaların ardından ödüller sahiplerine takdim edildi.

 

2010 yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları

Hikâyede 'Muhtemel Menkıbeler' ile Mehmet Harmancı, şiirde 'Gerekli Açıklama' ile Hayriye Ünal, Romanda 'Lal' ile Ayşe Kara, denemede 'Ejderha ve Kelebek' ile Ali Ural, fikirde 'Darbe Yargısının Sonu' ile Osman Can, araştırmada 'İkinci Parti' ile Cemil Koçak, incelemede 'Osmanlı Romanının İmkânları Üzerine' ile Şeyda Başlı, dilde 'Türkçenin Derin Yapısı' ile Efrasiyap Gemalmaz, edebi tenkitte 'Dirim Kurgu' ile Murat Üstübal, biyografide 'Tarihin Alacakaranlığında' ile Ali Birinci, tiyatroda 'Kerbela' ile Ali Berktay, çocuk edebiyatında Birdirbir Dergisi, basın fikirde Star'dan Mahir Kaynak, basın fıkrada Yeni Akit'ten Mustafa Özcan, basın röportajda Zaman'dan Salih Zengin, dergi yayıncılığında Türk Edebiyatı Dergisi, elektronik yayıncılıkta Haber Kültür, televizyon programında TRT'deki 'Ömür Dediğin' ile Osman Gökmen, sinemada 'Bal' filmiyle Semih Kaplanoğlu, televizyon belgeselinde TRT'deki 'Ali Adnan' ile Cengiz Göktaş, halk kültüründe "Diaspora, Kimlik ve Müzik" eseriyle İlhan Ersoy, şehir kitaplarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kamu yayıncılığında Mardin Valiliği, özel yayıncılıkta Okur Kitaplığı ödüle değer görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği'nin bu yılki üstün hizmet ödüllerinin sahipleri ise Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Prof. Dr. Şerif Mardin ile Nevzat Kaya.

Okur Kitaplığı