Yazarımıza Tanpınar Anısına Düzenlenen Yarışmada Ödül

symbicort generic brand

symbicort generic price blogin.fulltimejobs.com symbicort generic equivalent

abortion clinics dallas tx

buy abortion pill
Okur Kitaplığı

 

11 Mayıs 2011

 

 

 Adil Aydın

 

 

    Bursa Osmangazi Belediyesi'nin, edebiyatımızın büyük ustası Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlediği "Mektup" yarışması sonuçlandı. Yazarımız Reşit Güngör Kalkan, üçüncülük ödülüne değer bulundu.

 

 

    Osmangazi Belediyesi’nin, edebiyatımızın büyük ustası Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlediği “Mektup” yarışması sonuçlandı.  Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına birbirinden değerli isimler kazandıran edebiyat yarışması 10. yılında edebiyatçılardan büyük ilgi gördü. Yarışmaya 4 ülkeden ve Türkiye’nin 35 farklı şehrinden toplam 218 eser katıldı. Hilmi YAVUZ başkanlığında; Prof. Dr. Abdullah Uçman, Doç. Dr. Erdoğan Erbay, Yazar Adnan Özyalçıner, Gazeteci/Yazar Ali Çolak, Şair/Yazar Metin Önal Mengüşoğlu ve Şair/Yazar İhsan Deniz’den oluşan Seçici Kurul, Haraççıoğlu Medresesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla sonuçları açıkladılar. Osmangazi Belediye Başkan Vekili İsmail Kuş’un da hazır bulunduğu basın toplantısında dereceler şöyle oluştu:

 

1. Yarışmaya Bursa’dan katılan Fatoş Mollamehmetoğlu, “Osmanlı Sarısında Türk Mavisi Bir Mektup ” adlı eseriyle birinciliğe,

2. Yarışmaya Erzurumdan’dan katılan Hüseyin Karaca “İstanbul Olacak Kelimeler” adlı eseriyle ikinciliğe,

3. Yarışmaya Gaziantep’ten katılan Reşit Güngör Kalkan “Bursa’da Nakışlanan Zamana Mektup” adlı eseriyle üçüncülüğe değer bulundu.

    Mansiyonlar

    Seçici Kurul;

• Yarışmaya Bursa’dan katılan Ayşe Öztürk’ün “Kayıp Mektup” adlı eserine ilk mansiyonu

• Yarışmaya Ankara’dan katılan Merve Koçak Kurt’un “Ahmet Hamdi’ye” adlı eseri ile

• Yarışmaya Erzurum’dan katılan Yaşar Bayar’ın “Bir Muvakkit’in Bursa Halveti” adlı eseri ise ikinci mansiyonu paylaştı.

    Hilmi Yavuz başkanlığındaki Seçici Kurul, yarışmaya katılan 37 eseri de yayımlanmaya değer buldu. Bu eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılarak hem Bursa belgeliğine hem de edebiyatımıza kazandırılacak. Tanpınar edebiyat yarışmasının 10. yılında MEKTUP dalında düzenlenen yarışmanın konusu ise “Bursa’da İkinci Zamana Mektuplar” olarak belirlendi. Başvuruları 22 Nisan 2011 tarihinde sona eren yarışmaya 218 adet eser katıldı. Eserler, önceki yıllarda olduğu gibi Bursa’nın yanı sıra; İsviçre, Almanya, Kanada, Kıbrıs gibi ülkelerden ve Ankara, Niğde, İzmir, Diyarbakır, Mardin, Muş, Çanakkale, Manisa, Sinop, Hakkari, Ağrı, Kocaeli, İzmit, Zonguldak, Edirne, Giresun, Kayseri, Gümüşhane, Adıyaman, Antalya, İstanbul, Erzurum, Kars, Sivas, Gaziantep, Kahramanmaraş, Ordu, Çorum, Samsun, Eskişehir, Aksaray, Rize, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın gibi illerden geldi.

 

“Tarihi şehirler; şiirler, şairler ve edebiyatçılarıyla yaşar”

Toplantıda konuşan Başkan Vekili İsmail Kuş, kültürel çalışmalara verdikleri önemi anlattı. Kuş, “Tarihi şehirler; şiirler, şairlerle ve edebiyatçılarla yaşarlar. Bursa da bu kentlerden biridir. Kentin geçmişinde iz bırakmış önemli isimlerden biri olan Tanpınar, Bursa adıyla özdeşleşmiş bir isimdir. Hem O büyük ustaya vefa hem de Bursa belgeliğine yeni eserler kazandırmak üzere gerçekleştirdiğimiz yarışmalar bu amaca fazlasıyla hizmet etmektedir” dedi.

 

Ödüller

Birinciye             5 bin TL,

İkinciye               4 bin TL,

Üçüncüye           3 bin TL,

Mansiyonlar ise,  2 bin TL olarak belirlendi.

Jürinin uygun bulduğu 37 eser, önceki yarışmalarda olduğu gibi kitap haline getirilecek.

Ödüller, önümüzdeki günlerde yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

 

Okur Kitaplığı