Okur Kitaplığı usta ve genç yazarları biraraya getirdi

norvasc

norvasc sebtiz13.fr

abortion photos

abortion pictures testbed.idippedut.dk
Dunyabulteni.net

 

Çiçeği burununda kitabevi Okur Kitaplığı hem usta yazarları hem de yeni yazarların ilk kitaplarını yayımlıyor.
 
19 Nisan 2010
 
Dünya Bülteni / Kültür Servisi
 
Yayıncılık dünyasının kendine özgü sorunları olmasına hatta ciddi bir darboğaz yaşamasına rağmen yeni yayınevleri de kurulmaya ve kitap yayımlamaya devam ediyor. 2000'lerin başlarından itibaren yayıncılık sektörü hemen her yıl küçülüyor. Geçen yıl yayıncılık sektörünün ciro kaybı yüzde 30'un üstünde. Geri çekilme ve durmaların sektörel etkilerini yayınevleri de farklı oranda yaşıyorlar.
Hem İlk Kitaplar Hem de Ustalar
Yeni yazar yetiştirmenin güçlüğü, yetişmiş yazarların yayınevi değiştirmesi gibi sorunların yanında, eski yazarları yeniden gündeme getirmek, o kitapların günümüz okurları için de geçerli olacağını  göstermek; hem değerbilir bir davranış, hem de yeni satış olanakları  aramak anlamına gelebilir. Bu duruma bir bakıma örnek olan bir yayınevi kuruldu. Okur Kitaplığı.
Yayınevi yetkililerinden Ahmet Kurt amaçlarını şöyle açıklıyor: “Bir medeniyet yürüyüşümüz var. Bu medeniyetin temel taşlarını edebiyat, sanat ve estetikten oluştuğunu düşünüyoruz.
Son üç yüz yıldır İslam coğrafyasında çok ciddi savrulmalar ve kırılmalar yaşanmaktadır. Aslında bu kırılmalar ve yeniden toparlanma hali tüm dünyada süren ve olağan hale gelen bir durumdur aynı zamanda. Yeni bir dünyanın kapılarının da aralanmasının da bir başlangıcı  olarak görülebilir bu kırılmalar. Bu yeni süreçtir aynı  zamanda. Bu süreçte bilginin ve düşüncenin belirleyiciliğine inanarak kendimize bir sorumluluk addettik. Bunun içindir ki, pozitivist çağrışımları  olsa da ‘aydınlanmak için…’ sloganını seçtik. Kastettiğimiz aydınlanma, insana insanlığını hatırlatan akleden bir aydınlanmadır.”
Okur Kitaplığı  hem usta yazarları hem de yeni yazarların ilk kitaplarını  yayımlıyor. Metin Önal Mengüşoğlu,Cemal Şakar,Ümit Aktaş, Cevat Akkanat,Kamil Yıldız,Yılmaz Yılmaz,Ünsal Ünlü,Hakkı Yıldız yayınevinin şimdilik kitaplarını yayımladığı ve yayımlamak üzere olduğu yazarlar arasında. Değişik konulardaki kitapları daha önce farklı yayınevlerinden okurla buluşan usta yazarları bir biçimde tanıyoruz. Ama ilk kitaplarını yayımlayan yazarları ne kadar tanıyoruz? Bunun cevabı genelde olumlu olmaz.
İlk Kitaplar ve Birikimleri
Okur Kitaplığı’ndan ilk öykü kitabını yayımlayan Kamil Yıldız aynı  zamanda Dergâh dergisinde öykü üzerine derinlikli yazılar kaleme alıyor. Yine aynı şekilde ilk romanı Mayıs ayında yayımlanacak Hakkı Özdemir ‘de Dergâh dergisinde roman üzerine oylumlu yazılar kaleme almıştı.Yılmaz Yılmaz ise Hece Öykü’de hem öykü yayımlıyor hem de film olan öyküler üzerine kitap boyutuna evrilecek bir çalışma içinde.Ünsal Ünlü ise şiir yazılarını İkindi Yağmuru dergisinde sürdürmekte.
Yayın dünyamıza atılmış doğru bir adım olarak değerlendirebilecek Okur kitaplığı yeni kuşak kültür yayıncılığının temel taşlarını oluşturan yayınevleri arasında yer alacak gibi görünüyor.
http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=111998