Bu hikayelerdeki keyif neyin keyfi?!

differin

differin dawidrichert.com

mixing lexapro and weed

mixing adderall and weed
Dunyabizim.com

 

Aykut Ertuğrul’un ilk kitabı Keyfekader Kahvesi Okur Kitaplığı’ndan çıktı.

 

05 Kasım 2011

 

Öykülerini dergilerden okumaya alışık olduğumuz Aykut Ertuğrul’un Keyfekader Kahvesi isimli kitabı geçtiğimiz haftalarda çıktı. Yılmaz Yılmaz’ın, birkaç ay önce dünyabizim’de çıkacağını duyurduğu kitap Ertuğrul’un ilk kitabı.

Kitapta Aykut Ertuğrul’un daha önce yayımlanmış öykülerinin yanı sıra okurla ilk kez buluşan öyküler de var. Keyfekader Kahvesi toplam on altı öyküden oluşuyor. Hikâye ve denemeleriYumuşak GeAşkar, Hece Öykü, Dergâh gibi dergilerde yayımlanan Aykut Ertuğrul’un bu ilk kitabı başarılı bir “ilk kitap” olarak değerlendirilebilir. 

 

Gerçek ve ötesi bir arada

Kitaptaki öykülere göz attığımızda Ertuğrul’un öykülerde gerçek ve gerçekdışı/hayalî bir çizgide gidip geldiğini görüyoruz. Öykülerde mistik, efsanevî unsurları başarı ile kullanan yazar, hayatın içinden sahneleri de aynı ustalıkla anlatabilmiş.

Aykut Ertuğrul, başta zaman olmak üzere birçok unsuru postmodern bir yaklaşımla kullanmış. Kapalılık da birçok öykü için geçerli bir özellik. Bu bakımdan en azından bazı öyküleri “zor” olarak nitelendirebiliriz.

Postmodern öğeleri kullanan Ertuğrul buna rağmen modern öyküde ihmal edilen heyecan ve olay unsurlarını da göz ardı etmemiş. Kitaptaki öykülerin birçoğu öykünün sonunda çözülüyor ve heyecan bu son noktaya kadar korunuyor.

 

Postmodern ama heyecanlı
Kitapta postmodern teknikler, gelenekle de birleştirilmiş. Hikâyelerde dinî motiflere, kıssalara göndermeler görmek mümkün. Bazı hikâyeler ise ilginç kurgusu ile beraber halk arasında anlatılan sıradışı bir olay çağrışımı yaratıyor. Bu durum kitabın arka kapağında “gelenekten beslenen fantastik temalar” olarak güzel bir biçimde tanımlanmış.

İlginç bir not olarak belirtmekte fayda var: Ertuğrul bu kitapla beraber “Feysbuk” kelimesini bir öyküde kullanan ilk kişi olabilir. Elbette bu bazı hikâyelerin hayatın ne kadar içinden olduğunun da bir kanıtı.

Okur Kitaplığı’ndan çıkan Keyfekader Kahvesi 134 sayfa. Sıkı öykü okurları, Aykut Ertuğrul imzasını zaten dergilerden tanıyorlar, Ertuğrul’u bu kitapla tanıyacak olanlar da ilk kitabı çıkmış başarılı bir yazarla karşılaşacaklar.

 

Görkem Evci haber verdi

http://www.dunyabizim.com/yeniseyler/7858/bu-hikayelerdeki-keyif-neyin-keyfi.html