Ali Haydar Haksal’a Saygı günündeydik!

zoloft and weed erowid

zoloft and weed erowid puppyslife.com

effects of antidepressants and alcohol

antidepressants and alcohol liver dollarbillcopying.com
Milli Gazete

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, “Ustalara Saygı” çerçevesinde Ali Haydar Haksal için bir panel gerçekleştirdi.

15 Şubat 2012 Çarşamba

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi,  geçtiğimiz Cuma günü “Ustalara Saygı” programları çerçevesindeAli Haydar Haksal için bir panel gerçekleştirdi. Sakaryalıların yoğun ilgi gösterdiği program, Ali Haydar Haksal’ın kısa bir biyografisiyle başladı. Ardından konuşmacılar İsmail Kıllıoğlu, Osman Bayraktar, Zafer Acar, Yunus Emre Özsaray ve Aykut Nasip Kelebek; Ali Haydar Haksal’ın yazar, dergici ve aksiyoner yönlerine değinerek Sakarya halkına Haksal’ı ana hatlarıyla tanıtmaya çalıştılar.

Katılım yüksek, konuşmalar doyurucu 

Panelin gerçekleştirileceği mekâna giderken yol boyunca billboardlarda Ali Haydar Haksal panelini haber veren afişlerle karşılaştık. Doğrusu gerekli bir bildirimdi bu. Konuşma salonunda karşılaştığımız kalabalık, bizi hem mutlu etti hem de üzdü açıkçası. Zira İstanbul’da bu gibi etkinlikler bazen 5-10 kişi tarafından takip ediliyor, onlar da muhtemelen eş dost oluyor, Sakarya’da durum farklıydı. Sempozyum moderatörlüğünü Osman Bayraktar üstlendi ve yaptığı kısa konuşmanın ardından mikrofonu İsmail Kıllıoğlu’na takdim etti.

Kıllıoğlu, Sakarya’daki öğrencilik yıllarında cumhurbaşkanıAbdullah Gül ve eski milletvekillerinden Sami Güçlü’nün de aralarında bulunduğu bir grup arkadaşıyla birlikte ‘İhvan’ adında bir kitabevi açtıklarını söyledi ve süreğinde yaptıkları kültürel etkinliklerden yola çıkarak Yediiklim’in 25 yıllık serüvenini anlatıp Haksal’ın edebiyatımızdaki konumunu ortaya koydu. Haksal’ın çok yönlülüğüne ve gelenek bağlılığına değinen Kıllıoğlu, ‘dışta olup biteni kendi içinde arayan, insanın varlığından yola çıkarak dış dünyaya açılan ve insanın ontolojik katmanlarını deşifre eden bir yazar Ali Haydar Haksal’ diyerek onun görünenle yetinmeyip görünmeyeni arayan, buldukça onu tekrar arayan bir yazar olduğunu vurguladı.

Derginin amacı genç yetiştirmek!

Zafer Acar, ürünlerini neden Yediiklim’de yayımladığını genel hatlarıyla anlattı. “Dergiler genç yetiştirmiyor ve bu nedenle yaşlanıyorlar” diyen Acar, Yediiklim’in bu konudaki hassasiyetine vurgu yaparak dergi içinde usta-çırak ilişkisinin hem ustaları diri tuttuğunu hem de gençlere heyecanlarını tecrübeyle birleştirecekleri bir ortam sunduğunu belirtti. Haksal’ın ortaya koyduğu külliyat kadar ürün yayımlamalarına fırsat verdiği gençlerin de önemli olduğunu belirtti ve ‘20 kitap basmak kadar 20 gencin önünü açmak da edebiyatımıza dirim kazandırır’ dedi. Haksal’ın edebiyat heyecanının hiç dinmediğini, hastalık zamanlarında bile edebi çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Acar, Yediiklim’in okul hüviyetine büründüğünü, geleceğin şair, öykücülerini yetiştirdiğini de konuşmacılara not düştü.

Haksal ile tanışmasının edebi serüvenindeki önemini vurgulayarak konuşmaya başlayan Yunus Emre Özsaray, Yediiklim’e şiir yayımlayarak adım attığını, daha sonra öyküye yöneldiğini belirtti. Bu tercihte Haksal’ın tavsiyelerinin önemine dikkat çekti ve bir buluşmalarında Haksal’ın kendisine bir torba dolusu kitap verişini unutamadığını söyledi. Öykü sanatının kapısından Ali Haydar Haksal gibi bir usta rehberliğinde girdiğini belirten Yunus Emre Özsaray, “yol” metaforunun Haksal öykücülüğündeki önemine de değindi ve Haksal’ın gelenekten yola çıkıp Batıya açıldığını, Doğuyu iyi bilmesinin yanında Batıyı da ihmal etmediğini vurguladı.

Öykü ve romana Müslüman da girdi

“Sakarya Türküsü’nün muhatabı olan bu şehirde, ‘Sakarya Türküsü’ yle yetişmiş bir neslin sanatkarı Ali Haydar Haksal hakkında konuşmak çok güzel bir duygu” diyerek konuşmasına başlayan Aykut Nasip Kelebek, Haksal’ın kültür ve medeniyetimiz için yaptığı çalışmaların önemine değinerek onun külliyatının genişliğini Sezai Karakoç, Rilke, Eliot gibi yazarlarda görebileceğimizi söyleyerek önemli bir noktaya temas etti. Öykü ve romancılığımızda seküler karakterlerin psikolojilerinin ele alındığını belirten Kelebek, Ali Haydar Haksal’la Müslüman karakterlerin psikolojilerinin öykü ve romancılığımızdaki yerinini arttığını belirterek onların Müslüman edebiyatın kurulmasındaki katkılarına işaret etti. Aykut Nasip Kelebek, “Haksal, eserlerinde üç boyutlu zaman algısıyla hareket ediyor; geçmişe bakan, günceli edebi algısına dahil eden ve geleceğe mikroskobik bir bakış fırlatan usta bir yazar’’ diyerek konuşmasını bitirdi.

Programın sonunda Ali Haydar Haksal söz aldı ve program için teşekkür edip projelerinden söz etti; son olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, konuşmacılara plaket ve teşekkürlerini sundu. Böylece Sakarya’da güzel ve verimli bir etkinlik noktalanmış oldu.

Osman Kurt haber verdi

http://www.dunyabizim.com/manset/8761/ali-haydar-haksala-saygi-gunundeydik.html