Ümit Aktaş: Aliya 'Sivil Mücahid'tir!

deltasone

deltasone

buy naltrexone online canada

buy naltrexone gwynn-jones.com.au
Yenişafak Kültür Sanat

 

 Zeytinburnu Belediyesi'nin öykücü Aykut Ertuğrul'un sunumu ile düzenlediği 100 Yüze İmza ve Söyleşi programının Şubat ayı konuğu Okur Kitaplığı yayınlarından çıkan 'Çağımızın Tanıkları' kitabının yazarı Ümit Aktaş oldu.

 14 ŞUBAT 2014

 

20. Yüzyılda İslam coğrafyasına etki etmiş karakterleri ele aldığı kitabı üzerine Aykut Ertuğrul'la bir söyleşi gerçekleştiren Ümit Aktaş, kitapta ele aldığı İsmet Özel ve Aliya İzzet Begoviç dışındaki karakterlerin I.Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan hümanizm kavramından etkilendiğini belirtti. Özel ve Begoviç'in 21. Yüzyıla yakın karakterler olduğunu ifade eden Aktaş; 'I.Dünya savaşı insani değerlerin erozyona uğradığı yıkıcı bir savaştı. Bu yıkımdan çıkma için hümanizm kavramı ortaya atıldı. İnsanların kendilerine yeniden güvenmeleri sağlanmak istendi. Jean Paul Sartre'den etkilenen, onun düşüncelerini İslamileştiren Ali Şeriati'de de bu kavramın etkilerini görebiliriz. Ve maalesef hümanizm İslami literatürde de yer buldu. İnsanın Allah'ın yeryüzündeki halifesi olduğunun söylendiği ayet yanlış yorumlandı.' dedi.

 

Aktaş, Aykut Ertuğrul'un 'Bu ayet ilk kez o dönemde mi yanlış yorumlandı?' sorusuna ise; 'Bu ayeti aslında ilk kez yanlış yorumlayan Muaviye olmuştur. Halifelik rejimi Muaviye ile başlamıştır. Hz. Ebubekir Peygamberin halifesidir, ama Hz. Ömer ben halifeyim dememiştir mesela.' diyerek yanıtladı.

'Aliya krallık denen şeye şiddetle karşı olan birisidir"

Aliya İzzetbegoviç ve İsmet Özel'in hümanist kavramını kullanmadığına dikkat çeken Aktaş; Ertuğrul'un 'Bu sebeple mi kitapta Aliya'ya sivil mücahid diyorsunuz?' sorusuna ise 'Kitabımda hem sivil olup, hem de fiili bir savaşın içinde olan iki karakter var. Birisi Aliya, diğeri Humeyni. Bu ikisi aynı zamanda bir toplum oluşturmuşlardır.' sözleriyle cevap verdi.

Ümit Aktaş, Aykut Ertuğrul'un 'Aliya'ya 'Bilge Kral' denmesine neden kızıyorsunuz?' sorusuna ise; 'Aliya krallık denen şeye şiddetle karşı olan birisidir. Ona böyle hitap edilmesi beni çıldırtıyor. Bu yakıştırmayı ilk kim ortaya attı bilmiyorum, fakat sürekli eleştirdim ve yazdım. Bu tabirin dayandığı yer Eflatun'dur. Ondan Farabi'ye geçmiştir. Aliya'ya bir etiket gibi yapıştırıldı. Herhalde kemikleri sızlıyordur. Aliya'nın en uzak olduğu kavram, krallık kavramıdır. Hayatı bununla mücadele ile geçmiştir. Maalesef bizim zihnimize uygun düştüğü için kullanılıyor. Bu tabirin silinmesi ve özür dilenmesi gerekir.' cevabını verdi.

Söyleşi, Ümit Aktaş'ın okuyucularına "Çağımızın Tanıkları" kitabını imzalamasıyla son buldu.

Kaynak:

http://yenisafak.com.tr/kultur-sanat-haber/umit-aktas-aliya-sivil-mucahidtir-17.02.2014-618537