Yol ve Yolculuk Bizim Mayamızda Var

sertraline without prescription

buy sertraline canada

buy amoxicillin canada

amoxicillin prescription no insurance

zoloft and weed side effects

zoloft and weed effects nlspeedskating.com

benadryl pregnancy sleep

benadryl pregnancy rating link
Gerçek Hayat Dergisi

 

Yılmaz Yılmaz – Salik Yola Düşünce

Kimdir Yılmaz Yılmaz?

Ceyhan’da doğdum 1980’de. Kırşehir’de [Gazi Üniv. Eğitim Fak.] okudum üniversiteyi. 2003’ten bu yana Türkçe Öğretmeni olarak devam ediyorum hayatıma. Şu an Yozgat’ın Çekerek ilçesindeyim.

Okumaya çalışıyorum, özelde öykü ve öykü üzerine eleştiri inceleme türü kitapları okumaya gayret ediyorum. Arada öykü yazıyorum. Ustaların himmetiyle pişmeye çalışıyoruz. dunyabizim.com ‘da kitap tanıtım yazıları ve kültür-sanat haberleri yazmaya çalışıyorum.

İlk öykü kitabınız yeni bir yayınevinin ilk kitapları arasında çıktı. İki taraflı bir heyecan. Nasıl bir süreçti bu?

Kitapta yer alan öykülerin birkaçı hariç hepsi dergilerde yayınladı. Dergâh, Hece Öykü, Fayrap, Edebiyat Ortamı gibi dergiler bu öykülere sayfasını açtı. Aslında öykülerin dergilerde yer alması daha başka bir heyecan… Bildiğiniz gibi, edebiyatın nabzı dergilerde atıyor, bir nevi sınanma alanı dergiler. Bu bakımdan dergi heyecanı kitap heyecanından daha büyük oluyor, en azında benim için ‘bu böyle’…

Kitabınızdan bahsedelim biraz da, isminden başlayarak?

Bir yayınevinin isimsiz birinin kitabını basması cesaret isteyen bir iş... Bu işin cesur adamı da editörümüz şair Ünsal Ünlü. Onun öykülere olan güveniyle ortaya çıktı bu kitap. Baki kalan bu gök kubbede hoş bir sada imiş, biz de hoş bir ses bırakabilmek ümidiyle yazdık, yazıyoruz.

Aslında yol ve yolculuk bizim mayamızda var. Yani, doğduğumuz gün yola düşüyoruz, durağımıza varmak için bitimsiz bir yolculuğa başlıyoruz. Kaderimiz olanı, kaderimize yazılanı bulmak için yapıyoruz bunu. Herkesin aradığı kendince önemli, kendince güzel… Ehl-i irfan ‘aramakla bulunmaz ama bulanlar da arayanlardır’ demiş.

Sağ olsun, üniversiteden hocam İsmail Kasap tasavvufa aşina kıldı bizi. Bizim mayamız oradan. Kitapta yer alan öykülerin bir kısmı onun himmetiyle ortaya çıkmıştır. 

Sizi etkileyen, kendinizi yakın hissettiğiniz yazarlar kimlerdir?

Öncelikle ustam Mustafa Kutlu’dur. Mustafa Kutlu’nun Yoksulluk İçimizde kitabını, okumakla pek ilgisi olmayan bir arkadaşımda görmüştüm, üniversite ikideydim. Kitabı bitirdiğim gibi kendimi sokağa attım, akşam olmak üzereydi. Kitapçıda ne kadar Mustafa Kutlu kitabı varsa topladım. Yani çarpıldım mı diyeyim, Kutlu himmet mi etti diyeyim, böyle bir hâl işte.

Rasim Özdenören, Füruzan, Sabahattin Ali, Nezihe Meriç, Abdullah Harmancı, Sadık Yalsızuçanlar, Cihan Aktaş, Sibel Eraslan, Ethem Baran, Ayfer Tunç, Hulki Aktunç, Adnan Özyalçıner, Hüseyin Su, Sezai Karakoç, Kamil Doruk, Recep Şükrü Güngör kitaplarını takip ettiğim usta öykücüler…

Gerçek Hayat Dergisi