İsmet Özel'e dair bir portre denemesi

usa buy abortion pill

abortion pill online usa

albuterol nebulizer otc

over the counter albuterol walgreens galcho.com
Haber7.com

 

27 Eylül 2010 

 

1960'lı yıllardan beri hayatı ve eserleriyle Türk kültür dünyasının ilginç ve seçkin isimleri arasında yer alan İsmet Özel'in hayatı, "Ben İsmet Özel Şair" adlı portre denemesine konu oldu.

Okur Kitaplığı Yayınları tarafından yayımlanan ve Reşit Güngör Kalkan imzasını taşıyan "Ben İsmet Özel Şair" isimli eser, İsmet Özel'i bir portre bütünlüğü halinde göz önünde bulundurması ve ilginç ayrıntılarıyla dikkat çekiyor.

Yazar Reşit Güngör Kalkan, "Türk şiirinin kilometre taşı" diye nitelediği İsmet Özel hakkında, "1960'lı yıllarda yazmış olduğu şiirlerle devrimciliği yücelten ve devrimci şiiri edebi bir form içinde okuyucuya sunarken aynı zamanda belirli kalıpları yıkarak bu konuda birçok sorunun cevabını vermiş önemli bir isim.

Genç yaşta ünü dışlanmış bir şair olarak şiir okuyucusunu ve şairleri derinden etkilemiş, hakkında kitaplar yayınlanmış, bitirme tezleri hazırlanmış bir şair olarak karşımızda duruyor. 1970'li yılların ortalarına doğru ise ünlü 'Amentü' şiiri ile müslümanlığını, daha doğrusu bundan sonraki dünya görüşünün ne olacağını kültür dünyasına deklare ederek başladığı yazı yolculuğunu aralıklarla dahi olsa tam 26 yıl sürdürmüş ve bu süreçte önemli kavramların Türk toplumunda ve entelektüel hayatında yüksek sesle tartışılmasını sağlamış önemli bir portre" ifadelerini kullanıyor.

AİLE ÇEVRESİNDEN GÜNÜMÜZE

 

Arka Kapak Yazısından

«İsmet Özel ismi etrafında oluşturulan birtakım kişisel haber ve yorumların varlığını irdelemekten ziyade onun, kırk yıldan fazla yazı dünyası içerisinde bulunduğu süreci ve bu sürece katkı sağlayan ilişkiler bütününü göstermektir arzumuz. Etkili ve bu etkisini karşıt düşünce ortamında bulunanların bile kabullendiği bir şair ve aynı zamanda modern düşünce çağında birtakım hayati kavramların etrafında geniş bir tefekkür sahası açan metinleri ile İsmet Özel, sürekli genişleyen bir damar olarak varlığını hissettirmekte, şiirleri ve yazılarıyla ilgi odağı olmaya devam etmektedir."

Bu portreden hareket ederek, şairin hayatını ayrıntılarıyla ortaya koyan yazar Reşit Güngör Kalkan,  "Ben İsmet Özel Şair" ismiyle yayımladığı kitabıyla, İsmet Özel'in aile çevresiyle başlayıp günümüze kadar şairin yaşadıklarını ve dönemi içinde gelişen olayları Türkiye ölçeği de göz önünde bulundurularak ayrıntılı biyografinin özgün bir üslupla nasıl olması gerektiğini büyük ölçüde örnekleriyle ortaya koyuyor. Daha önce İsmet Özel hakkında yayımlanmış olan kitapların aksine bu çalışma, bir gizem, bir sır olarak duran İsmet Özel'in müslüman olması hakkında bir efsane gibi dolaşan fısıltıların aslını irdelemesiyle de ilgi çekiyor. Toplam sekiz bölümden oluşan kitap, İsmet Özel gerçeğini yine kendi ifadesiyle "bir muamma gibi doğdum bir bilmece gibi öleceğim" cümlesi üzerinden kurgulanmış. Yoğun dipnotların yer aldığı kitap, alışılmış biyografi çalışmalarının aksine sunmuş olduğu görsel malzeme, belge, fotoğraf açısından da uzun yılların ürünü olduğunu ortaya koyduğu gibi İsmet Özel okurlarının da merakını gidereceğe benziyor.

Çalışma bir bütünlük olarak, analitik inceleme yerine şairin hayatında yer edinen belirli kavramlar çevresinde gelişiyor. Bu kavramlar ve şairin tavrı karşısında kültür dünyasının aksulamel olarak çeşitlilik göstermesi ilginç noktalar arasında yer alıyor. Kitap boyunca, sosyalist düşünceden hareket eden bir şairin önce müslümanlığını ortaya koyarak bu çerçevede çalışmalar yapması, sonrasında ise Türkçülüğü ön plana çıkaran ve İstiklal Marşı Derneği kurmasına uzanan süreci, yazar Reşit Güngör Kalkan'ın anlaşılır bir dil ve üslup kaygısıyla birlikte, yerinde tahlillerle değerlendirdiği gözleniyor.

İSMET ÖZEL'İ ARAŞTIRANLAR İÇİN ÖNEMLİ KAYNAK

İsmet Özel son olarak Milli Gazete'de "Bir Zamanlar Bir İsmet Özel Vardı" başlıklı yazısıyla bundan böyle siyasete dair yazmayacağını beyan ederek yazı dünyasından çekilmişti. Geniş bir kaynak taramasının göze çarptığı kitap, İsmet Özel hakkında inceleme, araştırma yapmak isteyenler için de önemli bir açığı kapatıyor. Kitabın sonunda yer alan bibliyografya ise şimdiye kadar İsmet Özel hakkında yazmış olanları bir araya getirmesi ve hacimli bir yekün tutmasıyla da önem taşıyor.

Reşit Güngör Kalkan, daha çok denemeleriyle tanınan bir yazar. Bununla birlikte yer yer araştırmaları ve incelemeleri de yayın organlarında yer alıyor. Şimdiye kadar, sırasıyla Hüzün Sendromu (Şiir) 1999, Sürgün Aşk Düğünleri (Deneme) 2000, Aşk Kadar İsyan Sesli (Deneme) 2004, Gül Üstüne Aşk Olsun (Deneme) 2006, Gaziantep'in Çanakkaleli Kahramanları (2007) Araştırma, olmak üzere beş kitabı yayımlandı.

(İHA)

 

http://www.haber7.com/haber/20100927/Ismet-Ozele-dair-bir-potre-denemsi.php