TÜYAP’a Kimler Giremez

rigevidon yahoo

rigevidon experiences
Özgün Duruş

 

TÜYAP Kitap Fuarında İslami yayınevlerinin önemli bir bölümü bu sene de yer almıyor. Fuara ilk kez katılan Okur Kitaplığı’ndan Ahmet Kurt konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
 
 
29 Ekim 2010
 
Söyleşi: Salih Kutluer
 
Bu yıl 29’uncusu düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, 30 Ekim’de kapılarını okuyucuya açıyor. Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 7 Kasım’a kadar açık olacak olan fuara 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Bu sene oldukça yoğun bir etkinlik takvimine sahip olan fuarda onur konuğu ilk kez bir ülke: İspanya. İspanyol edebiyatı ile ilgili birçok etkinliğin olacağı ve önemli yabancı konukların İspanya’nın edebi ve kültürel zenginliklerini ele alacakları TÜYAP’a Taksim AKM önünden düzenli olarak ücretsiz otobüs kalkacak. TÜYAP’da yer alan yayınevleri ve etkinlikler ise önceki senelerde olduğu gibi yine tek yönlü. Önceki senelerde de bu konu çok tartışılmıştı, TÜYAP ile Türkiye Yayıncılar Birliği arasında çeşitli sorunlar yaşanmıştı. Fuar yönetimi tarafından merkezî yerlere hiçbir zaman yerleştirilmeyen öteden beri ücra yerlere yerleştirilen ve okurların yoğun olduğu saatlerde gerçekletirmek için talep ettikleri etkinlik istekleri reddedilen İslami kimliğe sahip yayınevleri de artık çoğunlukla bu fuara gitmiyor. Pınar, Beyan, Ekin, Çıra, İnkılab, Kapı, Etkileşim gibi önemli yayınevlerinin yer almadığı fuarın Geçtiğimiz sene okur karşısına çıkan ve birbiri ardına yayınladığı ilgi çekici kitaplarla adını duyuran Okur Kitaplığı ise bu sene fuarda olacak. Merak ettiklerimizi yayınevinin yöneticilerinden Ahmet Kurt’la konuştuk.
 
 
TÜYAP Fuarı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Genel anlamda tüm fuarlar gibi yayıncının okurla buluşmasına katkıda bulunduğunu düşünüyorum. TÜYAP’ın İstanbul organizasyonunun büyüklüğü ve okurun ilgisinin yoğunluğu ise dikkate değer bir husus. Bu imkanı yayınevimizin daha çok okur tarafından tanınması ve bilinmesi açısından önemsiyoruz.
İslami çevrelerin bu fuarda genel olarak yer almadıklarını biliyoruz. Mesela Pınar gibi önemli yayınevleri yok. Bu bakımdan fuarın tek yönlü olduğu düşüncesine katılır mısınız?
Maalesef yıllardır bu ikircikli tutum azalsa da devam ediyor. Bunun nedenleri üzerinde daha çok tartışılacağa benziyor. İslami kesimin öncelikli olarak itibar ettiği yayınevlerinin bilinçli olarak görmezden gelindiği kanaatini biz de paylaşıyoruz. Ancak bunun bir şekilde kırılması gerekiyor. Bu konuda yayıncılarımıza birlikte hareket etme konusunda sorumluluklar düşüyor. Okurun da buraya ilgisinin artmasında yine bu yayınevleri bir şeyler yapabilirler, diye düşünüyorum. Bu fazla mı iyimser olur yoksa?
Yeni bir yayınevi olmanıza karşın kısa bir süre içinde önemli birçok kitap yayınladınız. Fuarda indirimleriniz olacak mı?
Evet, bu konuda hazırlığımız var. Kitaplarımızda önemli oranda indirim yapılacak. Tüm okur dostlarımızı standımıza bekliyoruz. Ayrıca, fuar süresince Metin Önal Mengüşoğlu, Ümit Aktaş, Cemal Şakar, Hakkı Özdemir, Kamil Yıldız ve fuar başlangıcıyla birlikte kitaplarını yayınladığımız Mehmet Şahinkoç ve Nermin Tenekeci gibi yazarlarımız okurlarıyla buluşacak.
Birçok önemli kitap ilk kez TÜYAP'da okuyucu karşısına çıkıyor yıllardır. Okur Kitaplığı'nın standında yeni kitaplarla karşılaşacak mıyız?
Geçenlerde dört kitap yayınlamıştık. Yeni yayınladığımız Mehmet Şahinkoç’un bir şiir kitabıyla Nermin Tenekeci’nin bir öykü kitabı okurunu karşılayacak. Kitaplarımıza yayınlandığı günden beri gösterilen ilginin fuar alnında da artarak devam edeceğini umuyoruz. Güzel olanın karşılıksız kalmayacağına inanıyorum.
Fuarda Okur Kitaplığı standı nerede olacak?
Okur Kitaplığı olarak 3. Salon No:106’da okurları bekliyor olacağız.
 
Özgün Duruş Gazetesi