230,00 TL (KDV muafiyetli)

Muyo Begic  

Tomaşitsa Toplu Mezarı


Bu monografi bir toplu mezarını tanımlayan dünyada ilk ve tek monografi örneğidir. Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne yapılan saldırıda benzersiz olan; Sırp hükümeti, asker ve polislerinin Priyedor bölgesi Boşnaklarına karşı davranışlarıdır. Priyedor şehrinde bulunan en büyük ilkel toplu mezarı Tomaşitsa toplu mezarıdır.

Görünümleri genel olarak taraflarınca yapılan suçları küçültme, minimalize etme ve sahte bir imaj oluşturma çalışmalarına dayanmaktadır. Maalesef, uluslararası hukukta insanlığa karşı yapılan bu suçu kutlayanlar da bulunmaktadır.

Amacımız sadece Tomaşitsa'yı hatırlatmak değildir. Masum mağdurların ceset kalıntılarını bulma, çıkartma, tanımlama ve gömme; işlemlerin aktif katılımcılar olarak şimdiye kadar Tomaşitsa toplu mezarı hakkında bulunup işlenen bilgilerini eksiksiz bir şekilde sistematize etme ve yayınlama borcumuzu ödemek istedik.

Bu monografi vasıtasıyla mağdurların öldürülmesinden, mezarların ortaya çıkmasından, mezarların gizlemesinden ve yerinin değiştirilmesinden, bulunmasından, mezarın kazılmasından, mağdurların tanımasından, mağdurların öldürme şekillerinden ve mağdurların ceset kalıntılarının gömülmesi de dahil tam bir şekilde Tomaşitsa toplu mezarını irdelemek istedik.

Boşnaklarının trajedisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu monografi aracılığıyla kamuyu Priyedor bölgesindeki yaşanan savaş dehşetini ve Boşnaklara yapılan soykırımı dünya kamuoyuna tanıtmak istiyoruz.Adı Tomaşitsa Toplu Mezarı  
ISBN 978-605-290-189-2  
Barkod 9786052901199  
Fiyat 230,00 TL (KDV muafiyetli)
Yayın No 282  
Dizi Tarih - Araştırma  
Sayfa 168  
Baskı 1. Basım, Haziran 2021  
Cilt Ciltli sert kapak  
Kağıt Mat Kuşe  
Boyut 21x28 cm  
Yazar Muyo Begic   
Hazırlayan  
Editör Prof. Mr. Fahrudin Memiç  
G.Yayın Kordinatörü Ünsal Ünlü  
Yayın Yönetmeni Ahmet Aslantürk
Kapak
Kapak Resmi -  
Uygulama Dizgi&Mizanpaj
Düzelti  
Baskı ve Cilt Erkam Yayın San. Tic. A.Ş.  
Kitap ile ilgili haberler

Bu kitabı nereden alabilirim?

 

YORUMLAR
YORUM YAPIN
Ad Soyad  
Mail Adresi    
Yorumunuz