69 TL (KDV muafiyetli)

H. Ahmet Arslantürk  

Arş İleri: Asakir-i Mansure Ordusunda Teşkilat, Talim Ve Talimnameler


1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasının ardından Osmanlı Devleti’nin mevcut askeri geleneğini bırakıp Avrupa usulü harbe ayak uydurma çabasına girmesi Türkiye’nin askeri tarihinde yepyeni bir safhayı beraberinde getirmiştir. Çevresindeki dünya ile ve özellikle de Avrupa ile girdiği etkileşim sonucu şekillenen ve değişen beş yüz yılı aşkın bir askeri geleneğe sahip Osmanlı Devleti’nin bu gelenekten vazgeçip yeni bir sisteme geçmesi son derece zor bir süreci başlatmıştır.

Yeni askeri reformlar sırasında Sultan II. Mahmud ve danışmanlarının üzerinde çok düşünmeden verdiği bir kararla Türk tarzı eyerler yerine Avrupa eyerleri kullanmaya başlayan yılların binicisi Osmanlı süvarilerinin bir anda atlarının üzerinde zor durur hale gelmesi aslında yeni Osmanlı ordusunun içinde olduğu durumu gayet güzel özetlemektedir. Kendini bir anda yürümeyi öğrenmeye çalışan bir bebek mesabesinde bulan Osmanlı ordusunun düşe kalka belli bir vasatı yakalaması ise bundan neredeyse bir asır sonra I. Dünya Harbi arifesinde gerçekleşmiştir.
Bu kitap 1826 sonrası gerçekleşen askeri reform sürecini anlamaya ve anlamlandırmaya yönelik bir çalışmadır. Asâkir-i Mansûre Ordusu’nun teşkilatlanma ve kuruluş süreci, bu sürecin nasıl geliştiği, hangi kaygılar ve amaçlar ile şekillendirildiği ve reformun temel amacı olan Avrupa askeri bilgisinin transferinde talimnamelerin rolü kitabın ana temalarını oluşturmaktadır. Avrupa usulü harbin uygulanmasında hayati öneme sahip olan talimnameler içinden seçilen ve Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Hüsrev Paşa koleksiyonunda bulunan dördü yazma, biri taşbaskı olmak üzere beş adet askeri talimnamenin transkripsiyonu da kitaba eklenmiştir.Adı Arş İleri: Asakir-i Mansure Ordusunda Teşkilat, Talim Ve Talimnameler  
ISBN 978-605-9324-08-3  
Barkod 9786059324083  
Fiyat 69 TL (KDV muafiyetli)
Yayın No 168  
Dizi Tarih - Osmanlı  
Sayfa 176  
Baskı 1.Basım, Şubat 2017, İstanbul  
Cilt Amerikan Bristol 270 gr  
Kağıt Enzolüks 70gr  
Boyut 16.5x24.0cm  
Yazar H. Ahmet Arslantürk   
Hazırlayan Dizi Editörü ve Danışmanı: H. Ahmet Arslantürk  
Editör Fatih Bozkurt  
G.Yayın Kordinatörü Ünsal Ünlü  
Yayın Yönetmeni Ahmet Aslantürk
Kapak Dizgi&mizanpaj
Kapak Resmi  
Uygulama Okur Kitaplığı
Düzelti Okur Kitaplığı  
Baskı ve Cilt Ofis Yayın Matbaacılık  
Kitap ile ilgili haberler

Bu kitabı nereden alabilirim?

 

YORUMLAR
YORUM YAPIN
Ad Soyad  
Mail Adresi    
Yorumunuz