32 TL (KDV'den muaf)

Metin Önal Mengüşoğlu  

İslam Milletinin İstiklal Marşı


Toplum için olduğu kadar birey için de bir zorunluluktur muhasebe. Bir yüzyıl dönümünde geçip gittiğimiz yakın ve uzak zamanları yeniden düşünüyoruz. Düşünürlerden klasikleşmiş ifadelere, şiirlerden siyasi fikirlere, kavramlardan dramlara uzanan upuzun bir yüzyıl bu. Elbet kimi zaman yüzyılın nasıl algılandığını sorgula-mak kadar kişi ile zamanı arasındaki o müstesna ilişki üzerinde durmak gerekiyor.
Metin Önal Mengüşoğlu İslam Milletinin İstiklal Marşı kitabında bir yandan haya-tından diğer yandan okumalarından hareketle Mehmed Akif’in külliyatının dışında tuttuğu büyük şiirine güncel, bir o kadar da kalıcı yorumlar getiriyor. Farklı okuma-ların kapısını aralamak suretiyle Türkiye’nin ve İslam âleminin sorunlarına ve imkânlarına değiniyor. Sayfalarda ilerlerken İstiklal Marşı’nın yazıldığı şartların gerçeğini izliyoruz. Osmanlı topraklarının emperyalist kuşatma altında içine düşü-rüldükleri durum film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçerken biz o filmde Türki-ye gerçeğini de buluyoruz bir bakıma. Yazar kitabında metinleri okuyor, çözümlü-yor, yorumluyor, değerlendiriyor. Bunu yaparken Akif’in hem eserleri hem de top-lumsal hafızamızda güçlü bir iz bırakan karakteri ile yeniden buluşturuyor okuru-nu.
Uzun yılların birikimini de içeren İslam Milletini İstiklal Marşı, okuru özgün bir İstiklal Marşı yorumunun dünyasına davet eden bambaşka bir çalışma.

Adı İslam Milletinin İstiklal Marşı  
ISBN 9786052901137  
Barkod 9786052901137  
Fiyat 32 TL (KDV'den muaf)
Yayın No 276  
Dizi Düşünce  
Sayfa 184  
Baskı 1. Basım, Nisan 2021  
Cilt ciltsiz  
Kağıt  
Boyut 12.5x19.5 cm  
Yazar Metin Önal Mengüşoğlu   
Hazırlayan  
Editör  
G.Yayın Kordinatörü Ünsal Ünlü  
Yayın Yönetmeni
Kapak Kayra Kılıç
Kapak Resmi  
Uygulama
Düzelti  
Baskı ve Cilt  
Kitap ile ilgili haberler

Bu kitabı nereden alabilirim?

 

YORUMLAR
YORUM YAPIN
Ad Soyad  
Mail Adresi    
Yorumunuz