Okur Kitaplığı Kitap Listesi

Mahmut Bıyıklı - İnsan İnsana Şifadır / Portre
13 Temmuz Pazartesi 2020, 168 sayfa

Yazarın kalemindeki hususi vurguları ve titizlikle işaret ettiği abide şahsiyetler, eserin muhteviyatına incelikli bir samimiyet kattığı gibi; değer aşınımına uğradığımız bu kaypak zamanlarda, “kahraman” arayışındaki yeni nesli/genç jenerasyonu seçkin portrelerle tanıştırıyor.
İnsan İnsana Şifadır, ruhunuzdaki bitmek bilmeyen iç sıkıntılarınızdan ve iç yaralarınızdan rahat bir nefes almanız için bir ayna; kültür, edebiyat ve medeniyet evreninde kimi örnek almalıyım, sorusunun cevabını veren, milletimizin tarihsel yürüyüşünde sıkı-sağlam bir yapı önerisidir.56,00 TL (KDV muafiyetli)
Erkan Kösedağ - Ağrı’nın Yüzü / Biyografi
10 Şubat Perşembe 2022, 264 sayfa

Geleneklerimiz, göreneklerimiz, töremiz ve kültürümüz işte bu yüce gönüllü anlayıştan dolayı kadim bir medeniyetle kök tutmuştur. Şehrimizin bu güzellemesi de süslü sözlerden ibaret değildir elbette. Biz bunun kanıtını, Ağrı’da yaşamış büyüklerimizin hayatında bulduk. Bir yurdu yurt yapan elbette tarihidir ama onu yaşatan insanları olmadığı gün tarih de manasız arşivlerden öte nedir ki… Öyleyse bir şehri tanımak için sokaklarından, mimarisinden, yemeklerinden, kültüründen, geleneklerinden, ekonomisinden ve sosyal hayatından önce orada yetişmiş insanına bakmak lüzumu vardır diye düşünüyoruz.

Her birinin hayat hikâyesi, her ne kadar acıları ve trajedileri bulunsa da bir masal kadar güzel… Yaşamları; rengârenk anılarla, merak uyandırıcı hatıralarla, kimi zaman ibretlik olaylarla, kimi zaman eşsiz nasihatlerle, kimi zaman da erdem ve ahlakın hayranlık uyandıran en iyi örnekleriyle doluydu. Coğrafya kaderdi elbette ama bizim coğrafyamızdaki kaderimiz de bu büyük insanların hayatıyla yazılmıştı. Onların hayatını şimdiki neslimize aktarmak ve gelecek kuşaklara da miras olarak bırakmak şehrimizin tarihi açısından boynumuzun borcudur diye düşünüyoruz.300,00 TL (KDV muafiyetli)