Ekmel Geçer


Doç. Dr. Ekmel GEÇER2004’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Ekmel Geçer, 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türkiye’de Popüler Kültür ve Medya” teziyle Master derecesi aldı.

Bir süre özel sektörde iletişim departmanlarında çalışmasının akabinde “medya ve iletişim” çalışmaları için İngiltere’ye gitti. 2009 yılında Leicester Üniversitesi Yeni Medya, Demokrasi ve Yönetim bölümünde “siyasal iletişim” teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı.

Doktorasını 2014’te Loughborough Üniversitesi gazetecilik ve medya bölümünde “Türkiye’de Medya ve Demokrasi: Kürt Meselesi” teziyle bitiren Ekmel GECER, bir yandan “bağımsız gazetecilik” yapmaya devam etti. Ekmel Geçer’in haber ve yazıları Leicester Mercury (İngiltere), Radikal, Star, Taraf gibi ulusal/yerel gazetelerde ve haber sitelerinde; makale, röportaj ve şiirleri Türkiye’deki birçok dergide yayımlandı. BBC başta olmak üzere çeşitli radyo ve TV programlarına da katılımcı olarak iştirak eden Ekmel Geçer; akademik ilgi alanları olan, siyasal iletişim, medya ve iletişim psikolojisi, haber sosyolojisi ve gazetecilik konularında Amerika, Belçika, İngiltere, İspanya, İsveç, gibi birçok ülkede konferanslar verdi ve makaleler yazdı.

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesindeki dört yılın ardından (2015-2019), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyeliği devam eden Geçer, yarı zamanlı olarak da Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitüsünde dersler verdi. Bu arada, gazetecilik ve medya çalışmalarında doçent unvanını aldı. Yazarın Medya ve Popüler Kültür: Diziler, Televizyon ve Toplum (Okur Kitaplığı-İstanbul), Türkiye Medyasını Anlamak: Demokratik Bir Yapı Mümkün mü? (Kolektif Kitap-İstanbul) isimli iki kitabı 2013’te; Gerçekliğin Paradoksal Yenilgisi (Okur Kitaplığı-İstanbul), adlı üçüncü kitabı ise 2018’te ve Sosyal Medya ve İletişim Psikolojisi adlı kitabı da 2019 Aralık ayında raflardaki yerini aldı. Geçer; şu sıralar ayrıca Türkiye’de yayımlanacak olan Kültürlerarası İletişim ve Ötekileştirme: Türkiye Pratikleri ve İngiltere’de neşredilecek olan Media, Power and Politics: The Turkish Case adlı iki eseri üzerinde çalışmaktadır.

Arapça, İngilizce ve Kürtçe bilen Ekmel Geçer evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 
 


E-Mail : gecerekmel@gmail.com

Web :

Yazara ait kitaplar Gerçekliğin Paradoksal Yenilgisi
Medya ve Popüler Kültür
Yazar ile ilgili haberler Kahramanı Bizzat Bizim Olacağımız Uğraşılar Edinmeliyiz
“ŞOV VE TİCARET DÜNYASI ARTIK MUHAFAZAKARLARI DİKKATE ALIYOR”