Ekmel Geçer


2004’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Ekmel Geçer, 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türkiye’de Popüler Kültür ve Medya” teziyle Din Psikolojisi alanında Master derecesi aldı.
 
Bir süre özel sektörde iletişim departmanlarında çalışmasının akabinde “medya ve iletişim” çalışmaları için İngiltere’ye gitti. 2009 yılında Leicester Üniversitesi Yeni Medya, Demokrasi ve Yönetim bölümünde “politik iletişim ve psikoloji” teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı.
 
Doktorasını 2014’te Loughborough Üniversitesi gazetecilik, medya ve politika bölümünde “Türkiye’de Medya ve Demokrasi: Kürt Meselesi” teziyle bitiren Ekmel GECER, bir yandan “bağımsız gazetecilik” yapmaya devam etti. Ekmel Geçer’in haber ve yazıları Leicester Mercury (İngiltere), Radikal, Star, Taraf gibi ulusal/yerel gazetelerde ve haber sitelerinde; makale, röportaj ve şiirleri Türkiye’deki birçok dergide yayımlandı. BBC başta olmak üzere çeşitli radyo ve TV programlarına da katılımcı olarak iştirak eden Ekmel Geçer; akademik ilgi alanları olan, psikoloji, siyasal iletişim, sosyal psikoloji, politika ve medya ilişkisi, iletişim psikolojisi ve haber sosyolojisi konularında Amerika, Belçika, İngiltere, İspanya, İsveç, gibi birçok ülkede konferanslar verdi ve makaleler yazdı.
 
Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesindeki dört yılın ardından (2015-2019), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyeliği devam eden Geçer, yarı zamanlı olarak da Şehir Üniversitesi, İbni Haldun Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitüsünde dersler verdi. Bu arada, gazetecilik ve medya çalışmalarında doçent unvanını aldı. Yazarın Medya ve Popüler Kültür: Diziler, Televizyon ve Toplum (Okur Kitaplığı-İstanbul), Türkiye Medyasını Anlamak: Demokratik Bir Yapı Mümkün mü? (Kolektif Kitap-İstanbul) isimli iki kitabı 2013’te; Gerçekliğin Paradoksal Yenilgisi (Okur Kitaplığı-İstanbul), adlı üçüncü kitabı 2018’te, Sosyal Medya ve İletişim Psikolojisi (Diyanet Yayınları) kitabı 2019’da ve Meryem SERDAR ile editörlüğünü yaptığı Sosyal Psikoloji El Kitabı (Grafiker Yayınları) 2020’de raflardaki yerini aldı. Geçer; şu sıralar ayrıca Türkiye’de yayımlanacak olan Kültürlerarası İletişim: Psikolojik Bir Çerçeve ve Öteki Hikâyeler isimli eserleri üzerinde çalışmaktadır.
 
Arapça, İngilizce ve Kürtçe bilen Ekmel Geçer evli ve 2 çocuk babasıdır.
 
 
 


E-Mail : gecerekmel@gmail.com

Web :

Yazara ait kitaplar Gerçekliğin Paradoksal Yenilgisi
Medya ve Popüler Kültür
Yazar ile ilgili haberler Kahramanı Bizzat Bizim Olacağımız Uğraşılar Edinmeliyiz
“ŞOV VE TİCARET DÜNYASI ARTIK MUHAFAZAKARLARI DİKKATE ALIYOR”