28 Şubat'ta Medya ve Uğur Dündar Yeni Bir Kitaba Konu Oldu

Medya Sosu

 

27 Şubat 2011
Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın Müşaviri Nuraydın Arıkan, 28 Şubat sürecini kitaplaştırdı..
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın Müşaviri Nuraydın Arıkan'ın, 28 Şubat sürecinde kendisinin de muhabir olarak görev yaptığı "Arena" programlarının içeriğini ve Uğur Dündar'ın köşe yazılarını ele aldığı "28 Şubat Sürecinde Medya" adlı kitabı, okuyucuyla buluştu.

Arıkan'ın yüksek lisans tezi olarak hazırladığı çalışma, Okur Kitaplığınca yayımlandı. Kitapta Nuraydın Arıkan, genel olarak 28 Şubat sürecinde medyanın yanında özel olarak dönemin etkili haber programı Arena'nın haber seçimi ve işleyişi ile yapımcısı ve sunucusu Uğur Dündar'ın sürecin etkileyenleri ve etkilenenlerine nasıl baktığını inceliyor.

Programda 4 yıl yapım yardımcısı ve muhabir olarak görev yapan Arıkan, kitabın önsözünde "Keyif aldığım, bana çok katkıda bulunan ama bir kısmını bu kitapta okuyacağınız nedenlerden ötürü, çok fazla da sorguladığım bir dönem oldu yaşadığım bu 4 sene" ifadelerini kullanıyor.

"Gerçeklerin Er Meydanında Haber ve Propaganda" başlıklı girişle başlayan kitap, "Habercilik ve Televizyon Haberciliği", "28 Şubat Süreci ve Medya", "Arena ve Uğur Dündar" ile "28 Şubat Arenası" bölümlerinden oluşuyor.

Eserin ilk bölümünde haber kavramı, haberciliğin gelişimi, televizyon haberciliği ve bunlara bağlı olarak ideoloji, propaganda, enformasyon, hegemonya, gerçeklik, objektiflik, haberciliğin ilkeleri gibi konular ele alınıyor.

İkinci bölümde dönemin öne çıkan olaylarına ve bunlarla iç içe olan medyanın takındığı tavra dikkat çekiliyor. Ayrıca dönemle ilgili yıllar sonra ortaya çıkan bazı bilgi ve belgeler paylaşılıyor.

Üçüncü bölümde, Dündar'ın biyografisiyle ilgili geniş araştırma yer alırken,

"28 Şubat Arenası" bölümünde, 1996-1997 yayın dönemindeki "Arena" programları tek tek inceleniyor. Uğur Dündar'ın aynı tarihlerde bir gazetede yazdığı köşe yazıları da ayrıntılı şekilde ele alınıyor.

http://www.medyasosu.com/haber/medya-3307_28-subatta-medya-ve-ugur-dundar-yeni-bir-kitaba-konu-oldu.html