Ekmel Geçer


 

Ekmel Geçer Ekim 1980’de Bingöl’ün Hasbağlar köyünde doğdu. ‘99 yılında Kadıköy İHL’den mezun olduktan sonra aynı yıl İlahiyat Fakültesine girmeye hak kazandı. 2004’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Geçer, 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türkiye’de Popüler Kültür ve Medya” teziyle Master derecesi aldı.

Ekmel Geçer; bir süre özel sektörde iletişim departmanlarında çalışmasının akabinde “medya ve iletişim” çalışmaları için İngiltere’ye gitti. 2009 yılında Leicester Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünde “siyasal iletişim” teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı. Yazar, şu sıralar Loughborough Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde “Türkiye’de medya ve demokrasi” adlı doktora tezinin sonlandırmak üzeredir.

Aynı zamanda “bağımsız gazetecilik” yapan Ekmel Geçer’in haber ve yazıları Taraf, Today’s Zaman, Radikal, Leicester Mercury (İngiltere) gibi gazetelerde ve haber sitelerinde; makaleleri ve şiirleri Türkiye’deki birçok dergide yayımlandı. BBC başta olmak üzere çeşitli radyo ve TV programlarına da katılımcı olarak iştirak eden Ekmel Geçer; akademik ilgi alanları olan; haber sosyolojisi, gazetecilik, siyasal iletişim, halkla ilişkiler, medya ve demokrasi konularında Belçika, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İspanya, İsveç, Portekiz, İtalya gibi birçok ülkede konferanslar verdi.

Yazarın Medya ve Popüler Kültür: Diziler, Televizyon ve Toplum isimli eseri Okur Kitaplığı tarafından 2013 Şubat ayında yayımlanmıştır. Geçer; şimdilerde İngiltere’de yayımlanacak olan “Changing Trends in Political Communication in Turkey: The AKP Case” (Türkiye’de Değişen Siyasal İletişim Trendleri: AK Parti Örneği) eseri ve Türkiye’de yakın zamanda baskıya gireceği hedeflenen “Türkiye’de Haber Medyası ve Sorunları” ve “Halkların Buluşması: Barış Konuşmaları” adlı kitapları üzerinde çalışmaktadır.

 

Arapça, Kürtçe ve İngilizce bilen Ekmel Geçer evli ve bir çocuk babasıdır.

 


E-Mail : E.Gecer@lboro.ac.uk

Web : http://www.lboro.ac.uk/departments/socialsciences/staff/ekmel-gecer.html

Yazara ait kitaplar Medya ve Popüler Kültür
Yazar ile ilgili haberler Kahramanı Bizzat Bizim Olacağımız Uğraşılar Edinmeliyiz
“ŞOV VE TİCARET DÜNYASI ARTIK MUHAFAZAKARLARI DİKKATE ALIYOR”